W organizmie ludzkim niezbędne są zarówno witaminy, jak i minerały, a także szereg innych substancji odżywczych. To one odpowiadają za prawidłowe funkcjonalnie poszczególnych narządów i układów. Do witamin spełniających wiele ważnych funkcji, należy witamina D3.
Witamina D3 i jej właściwości
Witamina D3 powstaje w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. To dlatego zwraca się tak dużą uwagę na konieczność ekspozycji na światło słoneczne, choć z umiarem, bo nadmierna ilość promieniowania UV może być szkodliwa dla organizmu. Nie jest on jednak w stanie wyprodukować wspomnianej witaminy, dlatego w wielu przypadkach stawia się na suplementację.
Główne role, jakie spełnia witamina D3, to mineralizacja kości oraz prawidłowy rozwój układu kostnego. Większe zapotrzebowanie na nią wykazują dzieci oraz osoby podeszłe, zmagające się z osteoporozą. Jej funkcją jest ponadto utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforowej. Witamina D3 może mieć wpływ na wspomaganie utrzymania szczupłej sylwetki, jak i poprawę funkcjonowania układu krążenia i mięśnia sercowego.
Cholekalcyferol, czyli witamina D3
Cholekalcyferol pomaga zadbać nie tylko o kości i zęby. Ma znaczenie dla działania układu nerwowego oraz mięśniowego, ze względu na utrzymywanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi. Pierwiastek ten jest potrzebny, by zadbać o proces przechodzenia impulsu nerwowego i skurczu mięśni.
Witamina D3 i wapń to połączenie, które znajduje swoje zastosowanie w profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Witamina ta ma również znaczenie dla utrzymania właściwego poziomu białka wchodzącego w skład cholesterolu HDL, określanego jako dobry. Jest ponadto niezbędna dla zachowania prawidłowych funkcji komórek beta wysp trzustki. Może zapobiegać cukrzycy typu II, ponieważ pozwala utrzymać odpowiednie stężenie glukozy we krwi, ze względu na stymulujące wydzielanie insuliny.
Niedobory witaminy D3 skutkują przygnębieniem, uczuciem zmęczenia oraz dyskomfortu. U kobiet w ciąży suplementacja może mieć znaczenie w zmniejszaniu ryzyka występowania powikłań. Na co dzień wystarczy jednak 20 minut spędzonych na świeżym powietrzu, by organizm był w stanie wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D3.
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023