Loading...
WOLNY CZAS

Gatunki piwa – charakterystyka

gatunki piwa

Piwo stanowi jeden z ulubionych trunków Polaków. Nie wszyscy wiedza jak wiele gatunków tego napoju istnieje na świecie. Znana od ponad 6 tysięcy lat. Jakie są główne kategorie, w jakich rozpatrujemy rodzaj piwa? Oto ich krótkie zestawienie.

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym skąd bierze się rozróżnienie piwa. Główny wyznacznikiem są użyte składniki i proces fermentacji, który wpływa na to, jaki charakter przybierze trunek. W zależności do rodzaju piwo podawane jest do różnych potraw. O tym jak łączyć jego smak z jedzeniem przeczytasz w tym artykule: Podstawowymi półproduktami są woda, chmiel, słód lub słody oraz drożdże piwne.

W zależności od czasu trwania, rodzaju fermentacji i wykonywaniach czynności piwo rozróżniamy na takie gatunki jak:

Stout – to piwo ciemne, które fermentuje się za pomocą górnej fermentacji. Do jego warzenia korzysta się z palonych słodów jęczmiennych. Popularnym produktem jest Guinnes. Stouty produkowane są na wysoką skale w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Porter – piwo górnej fermentacji, które bardzo często porównuje się z omawianym wcześniej Stautem. Otrzymywane jest z palonego karmelizowanego słodu

Ale – Piwo warzone z wykorzystaniem górnej fermentacji. Wytwarza się je w Anglii, Niemczech, Belgii oraz Australii. Dzieli się na rodzaje – ciemne i jasnobrązowe. Do jego warzenia używany jest jasny słód.

Porter Bałtycki – bardzo ciemna i mocna odmiana standardowego portera wytwarzany w krajach nadbałtyckich. Posiada aż 9 % w swojej objętości. W Polsce produkuje się portera bałtyckiego marki Żywiec i Ciechan.

Pilzner – piwo dolnej fermentacji zaliczane do gatunków jasnych. Warzone w tradycyjny sposób przy pomocy naturalnych składników. Delikatny i lekki. Podobnym gatunkiem jest Lager. Różnica polega na dodaniu cukru, słodu pszenicznego i kukurydzy. Warto wspomnieć, że jest to najpopularniejszy gatunek piwa. Posiada też swoją własną odmianę Ice lager, którą wytwarza się w niskiej temperaturze. Jest pozbawione goryczki i bardzo delikatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


artykuły sponsorowane blog o stylu i życiu

,

artykuły sponsorowane portal tematyczny o stylu

,

artykuły sponsorowane blog lifestyle

,

artykuły sponsorowane blog lifestyle motywacja

,

artykuły sponsorowane wolny czas blog

,

artykuły sponsorowane life stylowe

,

artykuły sponsorowane stylowe porady

,

artykuły sponsorowane portal styl życia

,

artykuły sponsorowane portal wolny czas

,

artykuły sponsorowane serwis life stylowy

,

artykuł seo lifestyle portal

,

artykuł seo portal o stylu

,

artykuły seo blog lifestyle

,

artykuły seo blog lifestyle motywacja

,

artykuły seo wolny czas blog

,

artykuły seo life stylowe

,

artykuły seo stylowe porady

,

artykuły seo portal styl życia

,

artykuły seo portal wolny czas

,

artykuły seo serwis life stylowy

,

artykuł seo lifestyle