fbpx
PORTALE PARTNERÓW
Loading...
DOMPORADY

Okno – jak je skutecznie posprzątać?

Okno to swego rodzaju wizytówka domu. To ono otwiera perspektywę na świat zewnętrzny, to ono buduje klimat domu. Odpowiednio wystylizowane wspiera aranżację pomieszczenia, czyni je bardziej przytulnym. Może także optycznie powiększać przestrzenie. Niezależnie od tego, jak okno zostanie zagospodarowane, trzeba o nie regularnie dbać.

 

Zacznij od odkurzania

Sprzątanie okna to jeden z pierwszych etapów domowych porządków. Niezależnie od tego, czy to generalne, świąteczne porządki czy tylko regularne sprzątanie, o porządek na oknie i wokół niego warto zadbać. Przede wszystkim należy zdjąć z niego wszystkie ozdoby, firanki i zasłony. Te należy dokładnie wytrzepać i wyprać. W międzyczasie należy dokładnie odkurzyć samo okno. I nie chodzi tutaj wyłącznie o framugi. Równie ważne jest odkurzenie sufitu, pozbycie się kurzu i ewentualnych pajęczyn z rogów okna, parapetów. Dokładnie należy odkurzyć karnisz, a następnie warto przetrzeć go mokrą ściereczką nasączoną płynem do usuwania brudu. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że to właśnie w górnych częściach okna, przy suficie i karniszu gromadzą się największe pokłady kurzu. Na co dzień są one niewidoczne, natomiast wpływają na jakość domowego powietrza i sprzyjają rozwojowi roztoczy.

 

Firanki – pranie i prasowanie

Pranie firanek nie polega wyłącznie na ich odświeżeniu, usunięciu ewentualnych zabrudzeń i wybielaniu materiału. Równie istotne jest także przywrócenie firankom naturalnej faktury, która sprawia, że pięknie się one układają. Aby było to możliwe, trzeba je bardzo uważnie prać. Firanki najlepiej oczywiście prać ręcznie, jednak nie każdy ma taką możliwość, siłę i czas. Jeśli więc decydujesz się na pranie w pralce automatycznej, skorzystaj ze specjalnego programu do prania firanek. Najlepiej prać je w możliwie niskiej temperaturze przy małej ilości obrotów. Pranie i tak będzie skuteczne, natomiast nie zniszczy ono materiału. Inaczej ryzykujesz, że materiał będzie pognieciony i bardzo trudno będzie mu przywrócić naturalny wygląd. Dzięki delikatnemu praniu często nie trzeba się w ogóle uczyć, jak prasować firanki. Po wyjęciu ich z bębna wystarczy je wytrzepać i powiesić. Same powinny się ładnie ułożyć na oknie. Trzeba jednak pamiętać, aby na podłodze rozłożyć zabezpieczenie przed wodą, która może opadać z firanek. Można oczywiście postawić na inne rozwiązanie. Wysuszyć firanki, wyprasować je i dopiero powiesić na karniszu. W takim przypadku idealnie sprawdzą się żelazka do prasowania w pionie oraz te z modułem ręcznym, którym można nanieść ostatnie poprawki już na powieszonych w oknie firankach.

 

Mycie okien

Przed powieszeniem firanki samo okno trzeba oczywiście umyć. Należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia framug i wszystkich drobnych zakamarków okiennych listew. Sposobów na mycie okien jest nieskończenie wiele. Każda pani domu ma swój. Warto jednak pamiętać o stosowaniu rozwiązań bez alkoholu. Warto także wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry, która może pomóc w polerowaniu szyb. Jeśli chodzi o samo mycie, bezkonkurencyjnym ostatnio narzędziem są małe myjki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *