Nieregularne miesiączki pojawiają się często u młodych dziewcząt, które mają za sobą dopiero pierwszy okres. Zdarzają się jednak także u kobiet dojrzałych, już po wielu latach miesiączkowania. W kwestii regularności okresu nie ma bowiem reguł – może on zależeć od diety, stresu, zmiany miejsca pobytu czy wielu innych czynników. Jak liczyć cykl miesiączkowy, jeśli okres jest nieregularny?
Ile trwa cykl miesiączkowy?
Przyjmuje się, że zazwyczaj cykl miesiączkowy trwa od 28 do 33 dni, w sumie około miesiąca. To stąd wzięła się nazwa menstruacja, pochodząca od łacińskiego słowa mensis oznaczającego miesiąc. Za pierwszy dzień cyklu miesiączkowego uważa się pierwszy dzień rozpoczęcia krwawienia, jednak w trakcie całego cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zachodzą nieustające zmiany. Warto mieć ich świadomość, prowadząc przede wszystkim kalendarzyk miesiączkowy, który obecnie można rozpisywać w przydatnych aplikacjach na telefon. Dzięki temu kobieta może w przybliżeniu określić, kiedy w trakcie cyklu następują dni płodne i niepłodne.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego?
Komórka jajowa dojrzewa w jajnikach w czasie około 4 tygodni i po tym czasie przedostaje się do jajowodu – ten etap nosi nazwę owulacji. W tym właśnie momencie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, pozostając w gotowości mniej więcej około 24 godziny. Dni płodne kobiety określa się właśnie na podstawie tych wyliczeń, a największe prawdopodobieństwo zapłodnienia może wystąpić około 3 dni przed jajeczkowaniem oraz przez około 2 dni po nim. Niezapłodniona komórka jajowa obumiera, błona śluzowa macicy przygotowanej do jej przyjęcia zaczyna się natomiast złuszczać i zostaje wydalona z organizmu wraz z krwią menstruacyjną. Dokładna obserwacja swojego organizmu, notowanie cykli miesiączkowych, a także innych objawów owulacji, jak np. temperatura ciała, wygląd śluzu szyjkowego czy bóle, które mogą pojawiać się w tym procesie, pozwala kobiecie na wyznaczenie swoich dni płodnych, kiedy zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz tych niepłodnych.
Co robić w przypadku nieregularnych miesiączek?
Nieregularne cykle miesiączkowe są dla wielu kobiet problemem właśnie ze względu na trudność w dokładniejszym wyznaczeniu dni płodnych. Warto jednak mieć świadomość, że cykl miesiączkowy podlega zmianom przez całe życie. Młode kobiety mogą potrzebować nawet kilku lat, aby cykl się ustabilizował pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie. Menstruacja może też być bardziej obfita po narodzinach dziecka i zakończeniu jego karmienia lub mniej regularna przed menopauzą. Ważne, aby być zawsze przygotowaną na te zmiany, stosując tampony o.b., których różna chłonność pozwala kobiecie zabezpieczyć się przed plamieniem w kolejne dni miesiączki.
Więcej informacji odnośnie cykly miesiączkowego znajdziesz na www.nastolatki.myob.pl
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023