fbpx
Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=stylowybyt.pl%2Fen%2Fplukanie-gardla-skuteczne-w-walce-z-infekcja%2F&data=2018-03-15&tytul=Płukanie gardła skuteczne w walce z infekcją): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/greatmag/header.php on line 24
Loading...
PORADY

Płukanie gardła skuteczne w walce z infekcją

Zapalenie gardła może mieć podłoże bakteriologiczne lub wirusowe, z tym że w większości przypadków za infekcję odpowiedzialny jest wirus. Zdarzają się także sytuacje, w których stan zapalny gardła wywołuje podrażnienie śluzówki, np. przez alergen, refluks żołądkowy lub różne leki.

Narażone na zapalenie gardła są najczęściej małe dzieci oraz osoby starsze, ponieważ odporność tych dwóch grup wiekowych jest często znacznie obniżona. Wirusowe zapalenie gardła to nic innego jak zwykłe przeziębienie. Natomiast infekcja bakteryjna pojawia się pod wpływem działania bakterii, najczęściej paciorkowca lub bakterii atypowych. Jest to zwana potocznie angina, którą trzeba leczyć antybiotykami. Zarażenie następuje najczęściej na skutek używania z osobą chorą tych samych przedmiotów, np. jednej szklanki lub drogą kropelkową. Kolejnym przykładem zapalenia gardła jest kontakt z jakimś alergenem, np. dymem papierosowym czy zanieczyszczonym powietrzem.

Początek infekcji jest bardzo nieprzyjemny, ponieważ odczuwalne jest drapanie, łaskotanie, suchość gardła, czasami biały nalot na migdałkach i obolałe węzły chłonne na szyi. Pojawia się obrzęk, ból i ropna wydzielina, której na początku nie można skutecznie odkrztusić. Oczywiście w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania infekcji kłopoty z gardłem mogą przybierać różne formy. Często może dojść gorączka, uczucie guli w gardle, problemy z przełykaniem i mówieniem, dreszcze, kaszel i inne nieprzyjemne objawy.

Na te problemy najlepsze są inhalacje przyrządzone na bazie ziół: tymianku, rozmarynu czy szałwii oraz olejków eterycznych. Zbawienne jest także płukanie gardła. Ta tradycyjna metoda pozwala wypłukać bakterie zalegające w gardle i nawilżyć górne drogi oddechowe. Idealna do płukania gardła jest sól morska lub kamienna, która skutecznie osuszy i odkazi śluzówkę. Zmniejszy się też obrzęk i śluz zostanie rozluźniony, a przez to szybciej będzie można się go wyeliminować.

Płukanie gardła, można też wykonać przy pomocy ziół – np. szałwii, mającej właściwości mocno odkażające, ze względu na zawartość olejków eterycznych. Badania wykazały, że zawarte w szałwii składniki, eliminują bakterie gram ujemne i gram dodatnie, nawet tych odpornych na działanie antybiotyków.

Kolejnym preparatem do płukania gardła jest propolis. Razem ze spirytusem wykazuje bardzo dobre właściwsi osuszające i odkażające.
Płukanie gardła octem jabłkowym pozwala pozbyć się dużej ilości śluzu, ze względu na jego właściwości ściągające. Oczywiście ocet odkazi gardło, pomagając pozbyć się przykrych dolegliwości infekcyjnych.

Soda oczyszczona ma właściwości przeciwzapalne. Pomoże złagodzić obrzęk śluzówki oraz usunąć nieprzyjemny zapach z ust. Płukanie gardła sodą należy przeprowadzać szybko i delikatnie, aby nie podrażnić śluzówki gardła.

Niektóre z płukanek mogą wysuszyć gardło, dlatego ważne jest odpowiednie nawilżanie w ciągu dnia. Picie dużej ilości płynów, herbatek owocowych i syropów naturalnych, np., na bazie babki lancetowatej, stosowanie nawilżacza powietrza. Na suchą śluzówkę pomagają też napary z rumianku, prawoślazu mięty, miodu czy imbiru. Skuteczne jest także nawilżanie siemieniem lnianym, którym można wykonywać również płukanie gardła.

Jesteśmy grupą zapalonych lifestylem specjalistów, którzy pragną Cię zarazić fajnym stylem i ułatwić życie niecodziennymi poradami. Nasze artykuły są unikalne oraz wartościowe.
Redakcja
Ostatnio opublikowane przez Redakcja (zobacz wszystkie)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *