fbpx
Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=stylowybyt.pl%2Fde%2Fnietolerancja-laktozy-jak-sa-przyczyny-i-jak-jej-skutecznie-zapobiegac%2F&data=2018-09-03&tytul=Nietolerancja laktozy – jak są przyczyny i jak jej skutecznie zapobiegać?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/greatmag/header.php on line 24
Loading...
PORADYZDROWIE

Nietolerancja laktozy – jak są przyczyny i jak jej skutecznie zapobiegać?

Nietolerancja laktozy jest przypadłością, na którą skarży się coraz więcej osób. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niesie za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jej występowaniu można jednak zapobiec poprzez wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Kiedy występuje nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to rodzaj nietolerancji pokarmowej cukru występującego w mleku. Dzieje się na to na skutek braku lub niedoboru w organizmie enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy zwanego laktazą. W wyniku tego laktoza nie ulega rozkładowi, ale fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. Skutkuje to pojawieniem się przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak wzdęcia, zgaga i nadmierna ilość gazów. Nietolerancja laktozy jest, zatem przykrą dolegliwością, wywołującą duży dyskomfort. Dotyka zarówno niemowlęta, dzieci, ale też osoby dorosłe. Często zauważanym zjawiskiem jest tak zwana pierwotna nietolerancja laktozy. Mówimy o niej wtedy, kiedy osoba w dzieciństwie mogła spożywać mleko, natomiast w dorosłości nagle przestała je tolerować. Przyczyny tego stanu mogą być różne, ale niezależnie od źródła problemu u podłoża leży podrażnienie błony śluzowej jelita.

Nietolerancja laktozy – jak sobie z nią radzić?

Kluczem do wyeliminowania problemu związanego z nietolerancją laktozy jest odpowiednia dieta, która wyklucza spożywanie produktów mlecznych. Alternatywnym sposobem jest również sięgniecie po specjalistyczne preparaty posiadające laktazę, które podobnie, jak naturalnie wytwarzany enzym pozwalają na prawidłowe trawienie laktozy. Tabletki z laktazą włączone do diety mogą zapobiec występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak wymagana jest wcześniejsza konsultacja lekarska, która pozwoli również ustalić odpowiednią dietę. Należy również pamiętać, że nietolerancja laktozy jest schorzeniem, którego nie można w pełni wyleczyć, a jedynie zapobiec występowaniu przykrych dolegliwości i zmniejszyć ich nasilenie.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.