Henna znana jest od starożytności; wykorzystywana w różny sposób, przeważnie do farbowania: włosów, ubrań, skóry. Niekiedy jednak stosowana także jako lek. Co powinniśmy wiedzieć o hennie i jak należy z niej korzystać, by uzyskać jak najlepszy efekt?
Skąd pochodzi henna?
Henna to roślinnego pochodzenia barwnik, który wytwarza się z liści krzewu lawsonii. Henna sprowadzona była do Europy z Afryki i Azji w dawnych, kolonialnych czasach. Wówczas sproszkowane liście lawsonii były produktem niedostępnych dla wszystkich i plasowała się w rankingu jako produkt luksusowy. Henna używana była zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Kobiet używały go do farbowania włosów, brwi i rzęs, mężczyźni natomiast korzystali z dobrodziejstw henny, farbując nią wąsy czy brodę oraz nakładając ją na włosy jako odżywkę. W latach dwudziestych ubiegłego wieku, henna nadal była droga i trudno było ją zdobyć, więc zaczęto produkować farby o działaniu zbliżonym do henny, ale które henną nie były, za to były szkodliwe dla zdrowia i życia osób, które ich używały. Obecnie henna jest łatwo dostępna, ale straciła na popularności jako farba do włosów; częściej wykorzystuje się ją do farbowania brwi.
Jakie są zastosowania henny?
Henna, choć najczęściej używana w kosmetyce, ma znacznie więcej właściwości. Najpierw jednak zacznijmy od tych związanych z pielęgnacją włosów: henna wykorzystywana jest oczywiście jako barwnik i świetnie nadaje się do farbowania włosów – czysta henna nadaje im piękny, głęboki, rudy kolor. Henna z ziołowymi domieszkami może być wykorzystana jako czarny bądź brązowy barwnik. Poza włosami na głowie, henną można zabarwić również rzęsy oraz brwi. Ponadto, henna wykorzystywana jest do robienia zmywalnych tatuaży. Inną, ciekawą i mało znaną właściwością henny jest to, że jest ona antybakteryjna. Liście lawsonii wykorzystuje się również w medycynie naturalnej, do leczenia ospy wietrznej, trądu, odry oraz biegunki. Kora rośliny działa kojąco na oparzenia, zaś korzeń z indygo może spowodować poronienie.
Jaką hennę wybrać?
Wybierając się do drogerii, by kupić hennę, warto wiedzieć, że dobra henna w składzie powinna mieć tylko i wyłącznie sproszkowane liście lawsonii, a to znaczy, że na opakowaniu powinien być tylko jeden składnik: lawsonia inermis. Korzystajmy ze sprawdzonych firm, np. Henna Khadi czy Henna Orientana, które mają w składzie tylko naturalne składniki, bezpieczne dla naszego zdrowia.
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023