fbpx
PORTALE PARTNERÓW
Loading...
URODA

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

Potrądzikowe blizny to powszechny problem, który dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Niejednokrotnie oszpecona bliznami twarz staje się przyczyną wielu kompleksów, stanowczo zbyt niskiej samooceny i braku pewności siebie. Jak możemy sobie z tym poradzić?

 

Jak powstają blizny po trądziku?

Twarz to nieodłączny element i wizytówka każdego człowieka. Jej odrębność i niepowtarzalność jest czymś, co wyróżnia jednostkę z tłumu. Trądzik niestety nie wybiera i jest w stanie przysporzyć wielu problemów. Może bowiem pozostawić po sobie blizny, które niełatwo jest później usunąć. Czy jednak można się ich skutecznie pozbyć? A – w przypadku ciężkich odmian – czy można chociaż sprawić, by były one mniej widoczne? Blizny po trądziku są następstwem uszkodzenia skóry i zastąpienia powstałego w niej ubytku tkanką łączną włóknistą. Do ich powstania dochodzi wskutek gojenia się uszkodzonej po wyprysku tkanki. W momencie, kiedy wyprysk nie zostaje prawidłowo zaleczony i oczyszczony zalegają się w nim bakterie. Skóra staje się cienka i nie ma możliwości poprawnie się zagoić – powstaje więc blizna zanikowa. Innym rodzajem blizn są blizny przerostowe. Tworzą się, kiedy ilość tkanki łącznej jest większa, aniżeli ilość tkanki uszkodzonej. Naturalnie wielkość oraz głębokość wszystkich blizn zanikowych zależy od stopnia zaburzeń gojenia oraz głębokości i rozległości ubytku skóry – a także i od naszej genetyki.

 

Inne skutki pojawienia się trądziku

Trądzik niestety może pozostawiać na skórze nie tylko blizny, ale także liczne przebarwienia. Plamy po trądziku powstają najczęściej wskutek złej i zupełnie niedobranej do cery formy pielęgnacji skóry trądzikowej. Blizny po trądziku mogą też powstać wskutek urazu, np. po jakże popularnym wyciskaniu pryszczy. Przebarwienia po trądziku wynikają z nierównej pigmentacji skóry w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się trądzikowa zmiana. Wyglądają one jak nierówne brązowe czy też czerwone plamy i uwidaczniają się w obszarach dekoltu, pleców i oczywiście twarzy. Chociaż nie bolą one fizycznie, to powodują dyskomfort psychiczny. Każda widoczna blizna bowiem nie wpływa korzystnie na naszą samoocenę, a więc i samopoczucie. Zarówno bliznom, jak i plamom po trądziku sprzyjają określone warunki. Przede wszystkim mogą one wystąpić wówczas, gdy stan zapalny cery nie zostanie poddany leczeniu. Szczególnie są na nie narażone te osoby, u których rany goją się dłużej oraz te, które drapią nowo powstałe na cerze zmiany. Do występowania blizn przyczynia się także brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym oraz nieprzestrzeganie zasad prawidłowej pielęgnacji cery, a także jej całkowity brak.

 

Blizny po trądziku – metody leczenia

Na szczęście w obecnych czasach metod leczenia trądziku jest wiele. Wykwalifikowany specjalista może więc dobrać indywidualnie do naszej cery najbardziej skuteczną metodę leczenia. Tutaj znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań https://salonpieknecialo.pl/. Wśród najczęściej wybieranych i najskuteczniejszych zabiegów mamy laseroterapię, dermabrazję, peelingi chemiczne, czy też bardzo skuteczne mikronakłuwania. Przyspieszają one proces syntezy kolagenu, co sprawia, że blizny po trądziku szybciej się goją. Bardzo ważna jest tu też pielęgnacja dermokosmetykami, które wspomogą cały proces leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *