Fotowoltaika to wciąż prężnie rozwijająca się dziedzina. Systemy pozyskujące energię słoneczną korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. Co warto wiedzieć o ich funkcjonowaniu?
Dlaczego ludzie sięgają po fotowoltaikę?
W dzisiejszym świecie odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejszym ogniwem produkcji. Dwadzieścia procent światowego zapotrzebowania pochodzi z wykorzystania sił wiatru, słońca, opadów, pływów i fal morskich oraz geotermii. Spośród tych wszystkich rozwiązań najbardziej ogólnodostępna jest energia słoneczna. W Polsce możemy ją pozyskiwać na terenie całego kraju przez cały rok. System bowiem jest tak zbudowany, że pracuje nawet w pochmurne zimowe dni. Koszt takiego rozwiązania zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Ta natomiast jest uzależniona od rocznego zużycia energii przez konkretne gospodarstwo domowe. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, musimy sprawdzić, jaka instalacja będzie optymalna do naszych potrzeb. Musimy jednak liczyć się z kosztem rzędu 20-25 tysięcy złotych. Oczywiście możemy liczyć na wsparcie urzędu marszałkowskiego, który oferuje zwrot części kosztów. W tym celu warto sprawdzić komunikaty publikowane przez odpowiednią dla naszego miejsca zamieszkania placówkę. System fotowoltaiczny generuje także duże oszczędności. Dlatego tak kosztowna inwestycja może nam szybko się zwrócić i działać przeze wiele lat.
Co charakteryzuje ogniwa fotowoltaiczne?
Zestaw fotowoltaiczny składa się z bardzo wielu elementów. Każdy z nich pełni bardzo ważną rolę i jego brak lub awaria może mieć negatywny wpływ na pracę układu. W skład systemu wchodzą takie elementy jak inwerter sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Największą część budżetu pochłaniają oczywiście ogniwa fotowoltaiczne. To one przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały, który przez falownik zamieniany jest w prąd zmienny. Ilość modułów wpływa na moc danego systemu. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z wysokiej jakości krzemu. Monokrystaliczne są obecnie najlepszymi dostępnymi modułami na rynku. Tego typu ogniwa fotowoltaiczne mają zaokrąglone rogi i są w kolorze od ciemnoniebieskiego do czarnego. Dzięki wysokiej sprawności sprawdzą się w miejscach o ograniczonej dostępności czy trudnościach w montażu. W tym miejscu znajdziesz sklep oferujący tego typu ogniwa fotowoltaiczne https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Drugim typem paneli są moduły polikrystaliczne, które także cechują się dużą sprawnością i wytrzymałością. Mają one jasnoniebieską barwę i prostokątny kształt. Pamiętajmy, by ogniwa fotowoltaiczne kupować od sprawdzonych dostawców. Wówczas będziemy mieć pewność, że spełnią nasze oczekiwania.
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023