Bieganie to aktywność, którą można wykonywać przez cały rok, jednak wraz ze zmianami aury za oknem, powinniśmy inaczej podchodzić do treningów na zewnątrz. Bieganie zimą jest szczególnie wymagające ponieważ niska temperatura i szybko zachodzące słońce potrafi zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowanych biegaczy.
Szczególnie osoby zaczynające swoją przygodę z bieganiem, mogą mieć problemy z mobilizacją w zimę. Warunki nie są przyjemne, mróz szczypie w policzki, zimne powietrze utrudnia oddychanie, śnieg zalegający na trasie nie ułatwia poruszania się, a drogi często nie widać. Jednak sport na świeżym powietrzu daje wiele korzyści, także zimą. O tej porze roku poza zużywaniem kalorii w czasie ruchu, potrzebujemy ich także do ogrzewania ciała. Dlatego możemy spalać ich dużo więcej w tym samym czasie. To świetna informacja dla osób chcących odchudzić się w zimowych miesiącach. Regularny ruch podnosi samopoczucie, niweluje degeneracyjne skutki stresu i dodatnio wpływa na odporność organizmu na infekcje.
Jak zacząć bieganie zimą
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że ruch to zdrowie. Jednak szczególnie zimą, do aktywności na zewnątrz trzeba się przygotować, żeby pierwszej zimowej przebieżki nie przypłacić grypą lub przeziębieniem. Zimne miesiące to doskonały czas na budowanie kondycji i wytrzymałości, która będzie potrzebna latem w czasie maratonów i półmaratonów. Pierwszym czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jest trasa. Powinna być odśnieżona i dobrze oświetlona. Trzeba uważać na śliskie powierzchnie na których bardzo łatwo o kontuzje. Jeśli nie ma możliwości biegania po nie zaśnieżonej trasie, to ważne żeby śnieg był ubity. Na nieoświetlonych drogach warto korzystać z lampy czołówki, a na ramieniu mieć coś odblaskowego.
Tak jak w lecie, bieganie należy zacząć od rozgrzewki. W zimie powinna być bardzo dynamiczna, aby szybko rozgrzać mięśnie i stawy podatne na wychłodzenie. W ciągu dziesięciu minut należy wykonać serię podskoków, wymachów i innych ruchów rozgrzewających stawy. Ważne by robić to energicznie i nie dawać mięśniom ostygnąć. nie należy rezygnować z rozciągania, chociaż lepiej zrobić to w domu. Na zewnątrz mięśnie bardzo szybko stygną, a rozciąganie ich na zimno może być niebezpieczne i spowodować naderwanie.
Jak się ubrać do biegania w zimie
Zimą ubranie jest największym sprzymierzeńcem w walce z mrozem. Jednak wybranie tego właściwego może być wyzwaniem ponieważ poza grzaniem musi dobrze odprowadzać wilgoć, tak by nie biegać z mokrą koszulką przyklejoną do pleców.
Tak jak latem podstawą stroju do biegania są buty. Jeżeli nasza trasa nie przebiega przez głęboki śnieg lub błoto, to dobrym rozwiązaniem będzie para, która sprawdziła się jesienią. Ich podstawową funkcją jest amortyzowanie wstrząsów, dlatego warto wybierać modele takie jak te dostępna na e-sporting.pl.
Pozostałe części stroju powinniśmy budować warstwowo. Warto zainwestować w bieliznę termiczną, która jednocześnie będzie grzała i odprowadzała wilgoć na zewnątrz. Kolejne warstwy mają za zadanie izolować przed mrozem i wiatrem. Ważne jest to, aby zakrywać każdy centymetr skóry. Na głowę wkładamy czapkę lub opaskę, a na dłonie rękawiczki.
Aktywność fizyczna zimą może pomóc zapobiegać grypie i przeziębieniu, ale także podnosić poziom endorfin w czasie gdy słońca jest jak na lekarstwo, a pogoda jest ponura. Nie warto rezygnować z biegania tylko dlatego bo jest zimno, lecz rozpocząć budowanie swojej formy. Budowanie kondycji wymaga czasu, a zimowe miesiące, chociaż wymagające, to idealny czas na rozpoczęcie treningu przed letnimi maratonami.Więcej butów sportowych znajdziesz w sklepie internetowym sporting https://e-sporting.pl/.
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023