fbpx
Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=stylowybyt.pl%2Fjak-prawidlowo-uzupelniac-zelazo-w-naszym-organizmie%2F&data=2019-06-26&tytul=Jak prawidłowo uzupełniać żelazo w naszym organizmie?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/greatmag/header.php on line 24
Loading...
ZDROWIE

Jak prawidłowo uzupełniać żelazo w naszym organizmie?

Zanim sięgniesz po suplementy przyjrzyj się swojemu organizmowi. Czy czujesz się wyczerpany, smutny i  nic Ci się nie chce? Twoja skóra jest blada, masz bóle i zawroty głowy, a włosy i paznokcie są w opłakanym stanie? A może jesteś po ciężkim zabiegu chirurgicznym?

Kobiety, które mają obfite miesiączki,  są w ciąży lub karmią piersią, wegetarianie, osoby po ostrej biegunce i z krwawieniami z układu pokarmowego, po operacji a także osoby, które prowadzą niehigieniczny tryb życia są bardziej narażone na niedobór żelaza od innych.

 

Co robić jeżeli widzisz u siebie objawy niedoboru żelaza lub jesteś w grupie ryzyka?

 

Przyjrzyj się swojej diecie najlepiej wchłaniane żelazo to tzw. żelazo hemowe które zawarte jest w mięsie. Żelazo pochodzące z warzyw trudniej przenika do organizmu. Poza tym trzeba uważać na szczawiany które kumulują się w organizmie przy dużym spożyciu zielonych warzyw. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Są nimi warzywa ciemnozielone i ciemnoczerwone takie jak czarny bez.

 

Zrób badanie morfologia, badanie kału na krew utajoną

 

Przy podejrzeniu niedoboru żelaza należy zbadać poziom ferrytyny (białko magazynujące żelazo) transferryny (białko transportujące żelazo) i  hemoglobiny. Samo badanie poziomu hemoglobiny nie wystarczy gdyż jej wartość jest obniżona dopiero przy ostrym niedoborze żelaza. Czasem przyczyną niskiego poziomu żelaza  jest krwawienie z układu pokarmowego, dlatego należy zbadać kał na występowanie krwi utajonej. Jeżeli wyniki badań wskazują na niedobór żelaza idź do lekarza,  który przepisze odpowiedni suplement, zaleci dietę o dużej zawartości żelaza bądź skieruje do gastrologa lub proktologa.

 

Jeżeli będziesz suplementować żelazo

 

Żelazo przyjmowane jest najczęściej w formie tabletek, niestety często występują skutki uboczne przyjmowania suplementu w postaci mdłości, zaparć i bólów brzucha. Kiedy suplementacja doustna nie wystarcza lub skutki uboczne są bardzo uciążliwe, można zastosować leczenie dożylne.

 

Jak przyjmować żelazo?

 

Żelazo należy przyjmować na czczo godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Często z żelazem przyjmuje się także Wit. C dla lepszego wchłaniania. Nie należy popijać go kawą,  herbatą, jeść dużej ilości rabarbaru, szpinaku zbóż, ponieważ może to hamować przyswajanie żelaza.

Jesteśmy grupą zapalonych lifestylem specjalistów, którzy pragną Cię zarazić fajnym stylem i ułatwić życie niecodziennymi poradami. Nasze artykuły są unikalne oraz wartościowe.
Redakcja
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *