fbpx
https://codeengineers.com/pl/blog/3-x-x-1-21/skuteczny-content-marketing-polska-olsztyn
zestawy ubrań dla dziewczynek na jesień - maniolo.pl opinie - Ciepłe i nieprzemakalne zestawy ubranek na jesień. Komplety dla dziewczynek.
wakacje z jogą devpost Spędź z nami wolny czas - aktywnie!
https://cetia.pl/ tanie zakupy prosto od producenta              Figi Model V-5893 Meteorite Black/Gold – Axami     bachelorarbeit schreiben lassen
Loading...
ZDROWIE

Użądlenie osy – jak nie spanikować i pomóc osobie w potrzebie?

Czy należy wyciągnąć żądło pensetą, czy wzywać karetkę? Co znaczy zaczerwienienie i obrzęk? Jak rozpoznać, że jest się uczulonym na jad osy? Wszystkie te pytania są bardzo ważne, a samo użądlenie może być traumatycznym przeżyciem.

 

Kiedy ugryzienie jest najbardziej niebezpieczne?

Ugryzienie pszczoły bądź osy nie zawsze musi być bardzo niebezpieczne, jeśli mamy pewność, że nie jesteśmy uczuleni na jad tego owada. Niestety, nie zawsze oznacza, że są takie sytuacje, w których od razu powinniśmy zacząć się martwić. Konkretniej, są dwie sytuacje, w których użądlenie owada jest bardzo niebezpieczne i  może zagrażać życiu człowieka; nawet wyciągnięcie żądła pensetą nie pomoże. Pierwsza taka sytuacja to moment, w którym osa bądź pszczoła użądli w gardło, okolice ust lub w język. W takiej sytuacji mogą wystąpić zaburzenia oddychania, ponieważ obrzęk przyczynia się do zmniejszenia drożności dróg oddechowych. Druga taka sytuacja to kiedy owad użądli kogoś, kto jest uczulony na jad. Wtedy niezwłocznie trzeba udać się do szpitala, bądź wbić zastrzyk z adrenaliny (przeważnie osoby uczulone na jad wiedzą o tym i noszą ze sobą taki zastrzyk).

 

Jak udzielić pierwszej pomocy przy użądleniu?

Kiedy niestety użądli nas owad, który zostawia żądło, czyli osa, pszczoła bądź szerszeń, należy usunąć żądło. Ze względu na to, że żądła nie można nacisnąć, trzeba zrobić to w taki sposób, by nie dotknąć torebki z jadem. Z pomocą przychodzi penseta. Można nią spokojnie usunąć żądło, łapiąc je poniżej torebki z jadem. Kiedy już usuniemy żądło, do ugryzionego miejsca powinno się przyłożyć lód, wcześniej je dezynfekując. Jeśli z osobą użądloną dzieje się coś niepokojącego, np. ma problemy z oddychaniem, skarży się na silny ból, czy ma objawy zatrucia, powinna udać się niezwłocznie do lekarza. Jeśli taka osoba zemdleje, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, kontrolować jej funkcje życiowe i koniecznie wezwać karetkę!

 

Jak zapobiegać użądleniom?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a to znaczy, że chętnie spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. To bardzo dobrze, jednak należy pamiętać o tym, by nie chodzić boso po trawie, ponieważ osy mają gniazda na ziemi. Nie powinniśmy także drażnić os i pszczół, a sięgając po szklankę z sokiem, najpierw zajrzyjmy do szklanki, czy nie ma w niej owada. Warto także spryskiwać się specjalnymi sprayami przeciwko ukąszeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *