fbpx
PORTALE PARTNERÓW
Loading...
POMYSŁYPORADYWOLNY CZAS

Czy Polacy czytają jeszcze gazety?

Każdego dnia jesteśmy zalewani falą informacji, która nadciąga zarówno z telewizji, jak również z Internetu. Żyjemy w świecie wirtualnym, często się w nim gubimy, nie potrafimy znaleźć tego, co nas naprawdę interesuje i czemu warto poświęcić dłuższą chwilę. Jest tak, ponieważ wszystkiego mamy zbyt wiele, wciąż odbieramy tysiące bodźców, co nas męczy. Kiedyś tak nie było. Ludzie mieli tylko radio, gazety i było im z tym dobrze.

Bogaci czytają więcej i częściej

Pracują dużo, podejmują się nowych projektów i stawiają sobie coraz bardziej ambitne cele, a jednak znajdują czas na codzienną prasę i poświęcają się interesującym artykułom w magazynach branżowych. Jak wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa, ludzie o zasobnych portfelach czytają więcej niż statystyczny Polak, wybierając przy tym przede wszystkim miesięczniki. Dziennie poświęcają aż godzinę na lekturę i tylko 18% tej grupy przyznaje, że nie czyta prasy w ogóle.

37% osób o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych czyta minimum dziesięć tytułów prasowych, a 30% tej grupy czyta od czterech do dziewięciu tytułów. Z raportu dowiadujemy się jeszcze jednej bardzo interesującej rzeczy. Otóż, wraz ze wzrostem zamożności, spada sukcesywnie odsetek Polaków, którzy oglądają telewizję.

Nieprzypadkowe artykuły

Dlaczego ludzie zamożni tak chętnie sięgają po prasę? Coraz większą popularność zyskuje gazeta online, którą możemy czytać na urządzeniach mobilnych. Pomimo, że wzrasta odsetek osób czytających czasopisma i gazety, maleje ilość sprzedanych egzemplarzy w formie papierowej. Gazeta online rośnie w siłę i to ona napędza sprzedaż publikacji prasowych. Póki co, jest alternatywą dla swojej tradycyjnej formy, ale nowoczesny człowiek coraz chętniej ułatwia sobie codzienność, nie rezygnując przy tym z codziennej rozrywki.

W prasie mamy pewność, że pojawią się artykuły, które przeszły bardzo dokładną edycję pod względem nie tylko poprawności gramatycznej i stylistyki, ale również treści. Szczególnie magazyny branżowe stawiają na teksty nasycone wartościowymi informacjami.

W zależności od tego, jaką gazetę wybierzemy, możemy liczyć na źródło wiadomości ze świata i z kraju, jak również newsy z konkretnej dziedziny czy też artykuły oscylujące wokół jednego, interesującego nas tematu.

Niezależnie od tego, czy jest to gazeta online kupiona w sklepie internetowym jak np. Prenumerata.ruch.com.pl czy też jej tradycyjna forma, można zauważyć jedną bardzo ważną zależność. Osoby czytające prasę regularnie, poświęcają bardzo dużo czasu na jeden artykuł. Pozwalają sobie na refleksję, często dyskusję na jego temat z innymi. Dziennikarze starają się, aby każdy z nich wyczerpywał temat, jednocześnie pozostawiają sobie pewien zapas na później, być może będą chcieli kontynuować swoje rozważania. To wymusza na czytelniku głębsze rozważenie tematu, często zdarza się, że do tekstu wracamy nawet po kilku miesiącach, kiedy zmienił się nasz punkt widzenia.

Gazeta online zyskuje na popularności. Znajdujemy czas na to, aby zatopić się w lekturze, dowiedzieć się czegoś nowego, poszukać inspiracji i odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie w życiu codziennym. Prasa, pomimo że już ma swoje lata, wciąż jest jednym z chętniej wybieranych mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *