fbpx
PORTALE PARTNERÓW
Loading...
STYL

Stylowe meble prowanslaskie

stylowe meble prowansalskie

Prowansja jest jednym z piękniejszych regionów południowo-wschodniej Francji, położonym malowniczo nad Morzem Śródziemnym. To kraina historyczna, obecnie nosząca charakter rolniczo-przemysłowy, a w pasie przybrzeżnym jest regionem głównie turystyczno-wypoczynkowym ze sławnym Lazurowym Wybrzeżem.

Prowansja stała się inspiracją dla wielkich malarzy takich jak Paul Gauguin, Picasso czy Vincent van Gogh. Kojarzona jest głównie z sielskimi obrazkami beztroskiej wsi, małymi domkami otoczonymi kwiatami i werandami na których można wypić poranną, aromatyczną kawę.

Inspiracja regionem prowansalskim objawia się nie tylko w sztuce, ale również w meblarstwie. Wiele producentów mebli, skłania się ku stylowi rustykalnemu, ale w delikatnym prowansalskim rysunku.
Meble prowansalskie charakteryzują się lekkością i prostotą. Produkowane są z naturalnego surowca, występują w kolorze białym, lub nielakierowane – w kolorze jasnego drewna.

Mimo pozornej prostoty odznaczają się perfekcją wykonania, meble biało lakierowane często posiadają delikatne „przecierki”, sprawiające wrażenie starszych, a więc zabytkowych, zdobione bywają ornamentami czy rzeźbieniami, mogą posiadać ludowe lub kwiatowe motywy.

Najczęstszymi meblami, dobrze oddającymi styl prowansalski są komody i kredensy z metalowymi uchwytami i okuciami na rogach, półki z ozdobnymi listwami. wiklinowe kosze zastępujące pojemniki lub szuflady, okrągłe stoły i stoliki na jednej stabilnej podstawie lub czterech wygiętych nóżkach, otoczone krzesłami tapicerowanymi lub z drewnianym siedziskiem.

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko

Łóżko do sypialni, wykonane z jasnego lub lakierowanego na biało drewna, posiada wysoki zagłówek, często rzeźbiony. Znakomitym dodatkiem w sypialni będzie lekka, biała toaletka z tapicerowanym taboretem, a także rzeźbiona skrzynia na zapasową pościel. Oprócz komody, szafy i stolików nocnych, całość umeblowania w stylu prowansalskim dopełni ława, wygodny fotel, a na ścianach stosowne dekoracje, oddające rustykalny charakter sypialni.

https://meblezych.pl/dekoracje-do-mebli-w-stylu-skandynawskim-i-prowansalskim

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *