fbpx
Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=stylowybyt.pl%2Fspirala-antykoncepcyjna-za-darmo%2F&data=2019-06-26&tytul=Spirala antykoncepcyjna – za darmo): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/greatmag/header.php on line 24
Loading...
ZDROWIE

Spirala antykoncepcyjna – za darmo

Każda kobieta w Polsce ma prawo do założenia spirali antykoncepcyjnej w gabinecie ginekologa za darmo. Ta metoda antykoncepcji jest refundowana przez NFZ, niestety niewiele osób o tym wie. Lekarz ma obowiązek wykonać zabieg, chyba że u pacjentki  występują przeciwwskazania.

 

Skuteczność

 

Spirala antykoncepcyjna daje 99% skuteczności. Zakładana jest na 3 – 5 lat. Jest najbardziej skuteczną i wygodną metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą najczęściej stosowaną przez kobiety ginekologów. Wkładkę domaciczną, poleca się kobietom, które już rodziły, karmią piersią bądź mają obfite miesiączki.

 

Jaką wybrać

 

Dobór spirali należy pozostawić ginekologowi, który na podstawie wywiadu i badań zdecyduje, czy stan zdrowia pacjentki pozwoli na założenie spirali i która będzie dla niej najbardziej odpowiednia. Lekarz ma do wyboru spiralę obojętną, miedzianą lub hormonalną. Pierwsza nie zawiera jonów metali i mechanicznie uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Druga zawiera miedź, która działa plemnikobójczo natomiast trzecia uwalnia hormon, który zagęszcza śluz wewnątrzmaciczny i upośledza funkcjonowanie plemników.

 

Badania przed

 

Przed założeniem spirali lekarz powinien wykluczyć ciążę, wykonać cytologię i USG narządów rodnych, a także zlecić wykonanie morfologii w kontekście anemii. Najlepszym momentem na zabieg jest początek cyklu menstruacyjnego do 7 dnia od wystąpienia krwawienia i nie wcześniej niż 6 tygodni po porodzie.

 

Przeciwwskazania

 

Spirala antykoncepcyjna jest nieodpowiednia dla kobiet, które mają zmniejszoną odporność, cierpią na nawrotowe zapalenia przydatków, mięśniaki macicy czy krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Poważne choroby serca, przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia, a także uczulenie na składniki wkładki także uniemożliwia jej założenie.

 

Kontrole

 

Po założeniu spirali antykoncepcyjnej należy udać sie na kontrolę do ginekologa ok. 4 -12 tygodnia od zabiegu. Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza jeżeli wkładka zacznie być wyczuwalna dla kobiety bądź partnera, istnieje podejrzenia ciąży, pojawił się ból brzucha, gorączka, wydzielina z pochwy, bóle głowy, problemy z widzeniem, lub występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

 

Jesteśmy grupą zapalonych lifestylem specjalistów, którzy pragną Cię zarazić fajnym stylem i ułatwić życie niecodziennymi poradami. Nasze artykuły są unikalne oraz wartościowe.
Redakcja
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *