Zaczynając swoją przygodę z tenisem ziemnym z pewnością staniemy przed wyborem odpowiedniego sprzętu. Nie powinno się kupować pierwszej z brzegu rakiety, która wpadnie nam w oko – tak samo podczas wyboru rakiety nie możemy kierować się tylko tym, żeby była najtańsza. To, jaką rakietę wybierzemy, będzie miało wpływ na jakość naszej gry. Co więc trzeba wziąć pod uwagę przy doborze rakiety tenisowej?
Na pewno trzeba wziąć pod uwagę wielkość dłoni gracza, choć nie jest to aż tak istotne, jak dopasowanie rakiety do poziomu zaawansowania gracza. Każda z rakiet jest trochę inna, warto więc również wziąć pod uwagę swój styl gry. Dobrze jest wiedzieć o tym, że w wielu sklepach specjalistycznych istnieją specjalne rakiety testowe , które można wypożyczyć aby sprawdzić to, czy dobrze nam się nimi gra.
Jak wybrać rakietę tenisową?
Żeby odpowiedzieć dobrze na to pytanie, trzeba określić swój stopień zaawansowania:
-
rakieta dla początkującego gracza – to rakieta z dużą główką (dzięki czemu łatwiej jest trafić w piłkę), która jest lekka, sztywna i ma balans “na główkę”. Te cechy rakiety służą odbijaniu z większą siłą bez konieczności wkładania w każde uderzenie dużej ilości własnej siły.
-
rakieta dla bardziej zaawansowanego gracza – gdy twoje uderzenia staną się bardziej precyzyjne i będziesz już wiedział, jak szeroki zamach musisz wziąć, aby piłka znalazła się po drugiej stronie siatki, możesz pomyśleć o zmianie rakiety na takiej, która ma mniejszą główkę, jest cięższa i ma balans na rączkę. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad piłką i nauczysz się dokładniejszych, prawidłowych uderzeń.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
-
waga rakiety – lekką rakietą łatwo się manewruje, można również szybko zrobić nią zamach. Niestety, przenosi ona nadmiernie wstrząsy na nadgarstek, co może go obciążać. Jednak nie trzeba się tym zamartwiać, jeśli nie uczęszczamy często na treningi, a gramy bardziej rekreacyjnie. Ciężka rakieta tenisowa natomiast znacznie lepiej chroni nadgarstek, daje większą kontrolę nad uderzeniem i umożliwia grani silniejszych piłek.
-
balans rakiety – czyli jej wyważenie, określa w którą stronę jest przesunięty środek ciężkości rakiety. Lżejsze rakiety charakteryzują się balansem na główkę, zaś cięższe – na rączkę. Balans jest o tyle ważny, że wpływa na efekty osiągane w grze.
-
długość rakiety – to odległość od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Większość dostępnych rakiet ma standardową długość. Rakiety standardowe są bardziej dynamiczne niż długie, ale długie wpływają na skuteczniejszy serwis, zwiększają rotację piłki oraz siłę uderzenia.
-
sztywność rakiety – to stopień odkształcania się ramy w kontakcie z piłką. Sztywne rakiety zapewniają silne uderzenie, a elastyczne – większą kontrolę nad piłką oraz mniej obciążają nadgarstek.
-
siła naciągu – większość amatorskich rakiet jest już naciągnięta przez producenta, choć trzeba wiedzieć, że naciąg po czasie też się zużywa i pęka podczas gry.
Przy wyborze rakiety tenisowej trzeba odpowiednio ocenić swój stopień zaawansowania, inaczej można mieć trudności w grze i się do niej niepotrzebnie zniechęcić.
- Planering av tomt – prosjekt på forespørsel - 28 juni 2022
- Tanie e papierosy – jak wybrać idealnego - 31 mai 2021
- Zgrzewarka spożywcza - 2 oktober 2020