Potas i magnez to jedne z najważniejszych pierwiastków występujących w organizmie człowieka. Brak ich odpowiedniego stężenia może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi dla każdego z nas. Dowiedz się dlaczego!
Potas to jeden najistotniejszych elektrolitów i najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy w organizmie ludzkim. Znajduje się we krwi, komórkach, przestrzeni międzykomórkowej i chłonce – niemal w całym naszym ciele. Odpowiada między innymi za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz mięśni. Objawami jego niedoboru mogą być opuchnięte kończyny, skurcze mięśni nóg (głównie po wysiłku fizycznym), osłabienie, podenerwowanie, stany depresyjne, brak łaknienia czy złą perystaltyka jelit. W skrajnych przypadka może również doprowadzić do tachyarytmii czy zatrzymania akcji serca. Na niedobór potasu mogą cierpieć osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, występuje on także po intensywnych wymiotach lub biegunkach, przy zatruciach pokarmowych i chorobach jelit.
Magnez to drugi najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy w naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowej czynności skurczowej serca oraz regulacji jego czynności bioelektrycznej. Odgrywa on również rolę fizjologicznego czynniki przeciwzakrzepowego, co wiąże się z jego stabilizującym działaniem na płytki krwi. Jego niedobór objawia się na różnych płaszczyznach. Może to być niemiarowe bicie serca, migotanie przedsionków, skurcze mięśni (również w spoczynku), apatia, osłabienie, zmniejszona odporność, problemy z koncentracją, depresja, zaburzenia snu czy zawroty głowy.
Konsekwencje niedoboru potasu i magnezu mogą być tragiczne w skutkach, dlatego trzeba pamiętać o uzupełnieniu diety w te pierwiastki. Na rynku znajduje się wiele preparatów, które mogą być pomocne, m.in. Aspargin, Aspot, Chela-Mag B6 czy NeoMag. Warto posiadać je w apteczce i stosować regularnie, nie tylko podczas choroby.
- Tanie e papierosy – jak wybrać idealnego - 31 mei 2021
- Zgrzewarka spożywcza - 2 oktober 2020
- Hobby - 18 september 2020