Każdego roku maturzyści stają przed dylematem, związanym z wyborem dalszej ścieżki edukacji. Jest to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka, ponieważ profil wybranej uczelni, ma wpływ na zatrudnienie absolwenta przez potencjalnych pracodawców. Nie łatwo wybiegać w przyszłość i już w szkole średniej precyzować swoje zainteresowania w kontekście przyszłego zawodu, uwzględniając zapotrzebowanie na rynku pracy. Choć większość wybiera studia zgodnie ze swoimi marzeniami, nie pozwala to uniknąć wątpliwości.
Przede wszystkim należy pamiętać, że wybór uczelni jest indywidualną decyzją każdego z nas, podejmowaną w oparciu o nasze plany, marzenia i wizje przyszłości. Najważniejsze czynniki, jakie należy uwzględnić podczas dokonywania wyboru to: kierunek studiów oraz ich tryb – dzienne, zaoczne czy wieczorowe, rodzaj uczelni – uniwersytet, politechnika czy akademia oraz lokalizacja. Jeśli mamy opracowany plan naszego rozwoju, wybór kierunku nie powinien stanowić problemu, natomiast w sytuacji, kiedy nie mamy pomysłu na siebie, postarajmy się znaleźć dziedzinę, w której jesteśmy dobrzy. Określenie naszych predyspozycji pozwoli ograniczyć grupę odpowiednich kierunków, pomocne mogą okazać się informatory i rankingi uczelni aktualizowane i publikowane każdego roku. Następnym krokiem jest wybór trybu nauki. Zwykle spotykamy się z opinią, że studia zaoczne są gorsze od dziennych, a dyplom mniej wartościowy dla przyszłego pracodawcy, jednak coraz częściej na rynku pracy stawia się na doświadczenie. Nauka w trybie zaocznym, daje możliwość połączenia zatrudnienia ze zdobyciem wykształcenia. W ten sposób oprócz dyplomu, możemy zyskać parę lat praktyki zawodowej oraz lepsze rozeznanie na rynku pracy. Nie każdy kierunek można jednak studiować zaocznie, wybierając np. politechnikę warto wybrać studia dzienne, gdyż ilość zdobywanej wiedzy jest bardzo duża i w trybie zaocznym może być okrojona. Ważna jest też lokalizacja uczelni, przecież to jak często będziemy bywać w domu, zależy od odległości pomiędzy szkołą i miejscem naszego zamieszkania. Jednak bez względu no to, jakie miasto wybierzemy, warto zapoznać się z ofertą uczelni oraz dokonać ich porównania, choćby w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę np. Warszawa wyższa szkoła, uzyskamy listę uczelni wraz z niezbędnymi informacjami dla każdego przyszłego studenta.
Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę przede wszystkim na nasze zainteresowania, zapotrzebowanie na rynku pracy oraz ofertę wybranej uczelni (http://www.wseiz.pl/pl/), wszystko to odpowiednio połączone, w przyszłości zagwarantuje osiągnięcie sukcesu zawodowego.
- Tanie e papierosy – jak wybrać idealnego - 31 mei 2021
- Zgrzewarka spożywcza - 2 oktober 2020
- Hobby - 18 september 2020