fbpx
Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=stylowybyt.pl%2Fjaka-dieta-jest-dobra-dla-watroby%2F&data=2018-05-23&tytul=Jaka dieta jest dobra dla wątroby?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/greatmag/header.php on line 24
Loading...
PORADYZDROWIE

Jaka dieta jest dobra dla wątroby?

Nasza wątroba pełni w organizmie bardzo wiele różnych funkcji. Pracuje na pełnych obrotach niczym laboratorium chemiczne, przetwórnia, magazyn, dyspozytornia. Bardzo często narażamy ją na szwank, sięgamy po tabletki na wątrobę, a zapominamy o zmianie diety.

Wątroba produkuje między innymi żółć, która jest niezbędnym elementem trawienia tłuszczów oraz cholesterol, bez którego komórki w naszym ciele nie mogłyby funkcjonować prawidłowo. Nie są to jednak najważniejsze funkcje tego organu. Najistotniejsze jest bowiem to, że oczyszcza nasz organizm z toksyn, których dostarczamy w diecie i wdychanym powietrzu. Kiedy niedomaga, w naszych ciałach gromadzi się coraz więcej zanieczyszczeń. Same tabletki na wątrobę nie wystarczą, żeby wspomóc pracę tego niezwykle ważnego organu. Należy wzbogacić ich działanie odpowiednią zmianą diety.

Do największych wrogów wątroby należą obżarstwo, nadużywanie niektórych leków (w tym antybiotyków i pewnych tabletek antykoncepcyjnych), toksyny wdychane wraz z powietrzem (w szczególności dym tytoniowy), a także nadużywanie alkoholu. Źle traktowana wątroba może się powiększać i obrastać tłuszczem, co wywołuje nieprzyjemne kłucie i ból w boku. Uważajmy również na drakońskie diety. Tłuszcz, którego pozbywamy się w trakcie odchudzania trafia do krwi i często obrasta wątrobę, dlatego pamiętajmy o tym, żeby nie zrzucać więcej niż dwóch kilogramów miesięcznie.

Dla zdrowia wątroby warto odstawić tłuszcz zwierzęcy: masło, smalec, tłustą śmietanę. Do zup lepiej dodawać jogurt naturalny, a do smażenia używać oliwy z oliwek. Ograniczajmy również ilość węglowodanów dostarczanych do organizmu. Nie powinniśmy ich jeść więcej niż 40 dag dziennie. Ważne jest również ograniczenie białego cukru, który łatwo można zastąpić miodem, ksylitolem albo stewią. Pamiętajmy również o dostarczaniu do organizmu odpowiednich ilości białka, najlepiej w postaci chudych ryb, drobi i cielęciny. Warzywa z kolei powinny stanowić zasadniczy element diety: 80% z nich powinno być ugotowane, a pozostała część surowa.

Jesteśmy grupą zapalonych lifestylem specjalistów, którzy pragną Cię zarazić fajnym stylem i ułatwić życie niecodziennymi poradami. Nasze artykuły są unikalne oraz wartościowe.
Redakcja
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *