Ze względu na złożoną budowę stawu kolanowego oraz jego duże obciążenie każdego dnia, to właśnie uraz kolana jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka pacjentów w każdym wieku. Z urazem stawu kolanowego mierzą się zarówno profesjonalni sportowcy jak i zwyczajni pacjenci.
Z tego tekstu dowiesz się co robić w przypadku nagłego urazu kolana, do kogo się udać i jakie leczenie należy podjąć, aby przywrócić stawu kolanowemu pełną sprawność. Poznaj anatomię kolana i skuteczne metody leczenia urazu kolana.
Anatomia stawu kolanowego
Staw kolanowy, w całym ludzkim ciele jest największym i najbardziej złożonym stawem. W skład stawu kolanowego wchodzą: kość udowa,kość piszczelowa, łąkotki stawowe, więzadła i troczki oraz ciało tłuszczowe Hoffy. Staw kolanowy jest objęty torebką stawową, która wyścielona jest od środka błoną maziową. Produkowany tam jest płyn stawowy, w którym zanurzone są wszystkie elementy stawu.
Skomplikowana budowa stawu kolanowego składa się ze ścięgna mięśnia czworogłowego uda, ścięgna rzepki, rzepki, więzadła krzyżowego tylnego PCL, więzadła krzyżowego przedniego ACL, więzadła bocznego piszczelowego, więzadła bocznego strzałkowego i łąkotek stawowych. Prawidłowe funkcjonowanie całego kolana nie będzie możliwe, jeżeli którykolwiek z wymienionych elementów będzie niesprawny lub uszkodzony.
Co robić w przypadku urazu kolana?
Nie wolno lekceważyć żadnego objawu urazy kolana. Gdy pojawia się silny ból, obrzęk, powiększenie obrysu stawu lub miejscowe ucieplenie skóry, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Diagnostyka uszkodzonego stawu kolanowego obejmuje w pierwszej kolejności konsultację ortopedyczną, a dalej rezonans magnetyczny (MRI), a w szczególnych przypadkach leczenie operacyjne. Operacyjne leczenie uszkodzonego stawu kolanowego nazywane jest artroskopią. W przypadku pojawienia się w obrębie stawu obrzęku wymagana będzie punkcja stawu, czyli jego nakłucie z ewakuacją płynu.
Należy pamiętać, że Każdy uraz kolana, który powoduje silny ból, po którym występuje obrzęk, niesprawność, ograniczenie zakresu ruchu lub niestabilność jest wskazaniem do konsultacji ortopedycznej. Bólu kolana nie wolno lekceważyć, ponieważ zbagatelizowany może przekształcić się w długotrwałe powikłania. Warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie, tak by później móc znowu cieszyć się aktywnością fizyczną tak, jak do tej pory, w jak najkrótszym czasie po przeprowadzeniu ewentualnego zabiegu.
Jeśli borykasz się z problemem urazu kolana lub któryś z Twoich bliskich skarży się na ból w okolicy kolana i nieskuteczne dotychczasowe leczenie, znajdź sprawdzonego specjalistę jak najszybciej. Koniecznie sprawdź doświadczonych lekarzy z zespołu chirurgia-kolana.pl , którzy od wielu lat skutecznie zajmują się problematyką najróżniejszych schorzeń kolana i stawu kolanowego.
Poznaj nowoczesne metody leczenia, które przyniosą Tobie i Twoim najbliższym ulgę w bólu. Dodatkowo, na stronie w zakładce “dla pacjenta” znajdziesz merytoryczne filmy edukacyjne, z których dowiesz się więcej o chorobach stawu kolanowego i metodach leczenia urazu kolana. Sprawdź koniecznie!
- Tanie e papierosy – jak wybrać idealnego - 31 května 2021
- Zgrzewarka spożywcza - 2 října 2020
- Hobby - 18 září 2020