Coraz częściej słyszy się o niebezpiecznych skutkach zanieczyszczenia powietrza. Wiadomo, że istnieje wiele sposób na to, by skutecznie radzić sobie z tym problemem, a jednym z nich jest zakup oczyszczacza powietrza. Planowanie kupna takiego urządzenia może być długie i męczące, kiedy nie wiemy na co powinniśmy zwrócić uwagę. Jakie najważniejsze parametry będą istotne przy doborze najlepszego oczyszczacza powietrza?
Ważne parametry
Ze względu na to, że obecnie na rynku jest dostępna bardzo duża liczba oczyszczaczy powietrza, należy zastanowić się, jakie cechy powinien mieć najlepszy z nich. Nie ma jednego modelu, który doskonale sprawdzi się dowszelkich warunków. Niestety wszystko uzależnione jest od potrzeb konsumenta takich jak wielkość pomieszczenia, stopień zanieczyszczenia czy własny gust. Jakie kluczowe parametry powinien posiadać najlepszy oczyszczacz powietrza?
Przepływ powietrza
Ten parametr wskazuje na ilość powietrza jaką oczyszczacz może przefiltrować w ciągu godziny w najwyższym trybie pracy. Powinien wynosić wartość równą minimum trzykrotnej objętości pomieszczenia, którą będzie oczyszczał. Przy określaniu czy oczyszczacz będzie odpowiedni do konkretnego pomieszczenia, należy uwzględnić objętość, a nie powierzchnię wnętrza.
Retencja
Wartość ta pokazuje procent zatrzymywanych zanieczyszczeń mechanicznych i powinna wynosić minimalnie 85%. W oczyszczaczach stosowane są filtry HEPA, które podzielone są na klasy. Filtry HEPA są standaryzowane na drobinach najtrudniej wychwytywanych. Parametr ten jest niezwykle ważny, gdy chcemy uzyskać efekt idealnie czystego powietrza. Na niego szczególnie powinny zwracać uwagę osoby cierpiące na alergie czy choroby układu oddechowego.
Rozmiar średnicy pochłanianych ziaren pyłu
Dla organizmu niezwykle szkodliwy jest drobny pył, którego średnica wynosi mniej niż 2,5 μm.Pył ten przedostaje się do pęcherzyków płucnych, a także naczyń krwionośnych z dużą łatwością. To on odpowiada za wywoływanie wielu chorób układu oddechowego. Kupując oczyszczacz powietrza należy zwrócić uwagę jakiego typu pyły jest w stanie oczyścić urządzenie. Jeżeli dany model pochłania tylko duże pyłki, to znaczy, że nie będzie on skuteczny w walce ze smogiem, który dotyka zdecydowaną większość polskich miast.
Fotografia: Domowy oczyszczacz powietrza
Głośność
Jest szczególnie ważna, jeśli przeznaczenie oczyszczacza ma mieć zastosowanie w sypialni. Nocny tryb pracy nie może przekraczać 30 dB, natomiast w ciągu dnia może osiągać nieco wyższą wartość do 40 dB. Głośność jest najważniejszym parametrem dla osób, które potrzebują spokoju, aby bez problemu zasnąć czy skoncentrować się przy pracy.Przypomnijmy, że głośna praca urządzenia może spowodować zaburzenia snu, co w konsekwencji doprowadzi do bólu głowy czy zmęczenia.
Pobór mocy
W trybie nocnym urządzenie nie powinno pobierać więcej jak 10 W, natomiast przy jego maksymalnych obrotach, nie powinno przekraczać 50 W. Z względów finansowych powinniśmy wybierać urządzenia energooszczędne, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko Z reguły praca oczyszczacza nie pochłania dużo energii, ale urządzenie energooszczędne pozwoli na oszczędność rzędu nawet 100 zł w skali roku.
Liczba trybów pracy
Najważniejsze jest to, by oczyszczacz posiadał minimum dwa tryby, normalny i nocny, czyli wolny oraz tryb automatyczny. Optymalnie, urządzenie mogłoby posiadać także tryb szybki, służący do pozbywania się zanieczyszczeń w krótkim czasie. Tryb automatyczny jest doskonałym rozwiązań, gdyż oczyszczacz sam dostosuje swoją prace w stosunku do rozpoznanych mu zanieczyszczeń.
- Tanie e papierosy – jak wybrać idealnego - 31 Mai 2021
- Zgrzewarka spożywcza - 2 Oktober 2020
- Hobby - 18 September 2020